Haber

MALATYA’DA GÜÇLENDİRME OKULLARI YIKILDI

MALATYA’da geçtiğimiz yıllarda güçlendirilen Şehit Yarbay Songül Yakut İlk ve Ortaokulu ile Ören Anadolu Lisesi depremin ardından yıkıldı.

Malatya’da meydana gelen depremin ardından yıkılan yerlerden biri de Akçadağ İlçesi Ören Mahallesi’ndeki okullar oldu. Yıkılan Şehit Yarbay Songül Yakut İlk ve Ortaokulu ile Ören Anadolu Lisesi’nde 2020 yılında takviye çalışmaları yapıldığı öğrenildi. Akçadağ Kaymakamlığının internet sitesinde 21 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan haberde, “İlçemize bağlı Ören Mahallesi’nde bulunan Şehit Songül Yakut İlkokulu ve Ortaokulu ile Ören Anadolu Lisesi’nde bulunan okullarımızda güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Şehit Songül Yakut İlkokulu ve Ortaokulu ile Ören Anadolu Lisesi’nde güçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bu okullar olası bir depreme karşı güçlendiriliyor” dedi.

“BİLİNÇLİ GÜÇLENDİRME OLSA BU OLMAZDI” Takviyeye rağmen binanın yıkıldığını ifade eden Mehmet Mergan, “Burada en büyük doğal afet olarak deprem oldu ama en büyük doğal afetlerden birini öğrencilerimiz kurtardı. .Çünkü o gün kar yağmasaydı öğrencilerimiz okula gelirdi.Burası ikinci sarsıntıda yerle bir oldu.O an karşı binada oturuyordum.Sarsıldı ve çöktü.Arkama baktığımda Baktım üç katı da çökmüş. Burada öğrenciler olsa bir tane doğru öğrenci çıkmıyor. Güçlendirme çalışmasına rağmen binanın durumu hala görülüyor.”

– Malatyahaber-uluborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu